O czym należy pamiętać przy planowaniu instalacji elektrycznej?

8 lut 2021

O czym należy pamiętać przy planowaniu instalacji elektrycznej?

W sytuacji, gdy nasz dom jest dopiero w fazie planów, możemy łatwo przewidzieć nie tylko funkcjonalność każdego z jego pomieszczeń, ale również przebieg instalacji elektrycznej. Otóż jej rozkład będzie miał bardzo duże znaczenie, a decyzje, które podejmujemy już teraz, mogą zaprocentować w przyszłości. Wyjaśniamy, co powinniśmy wziąć pod uwagę.

Schemat instalacji elektrycznej jest jednym z elementów dokumentacji budowlanej i powinien być sporządzony przez specjalistę. Ten, biorąc pod uwagę rozplanowanie pomieszczeń wyznacza przebieg przewodów, osobne obwody dla urządzeń pobierających dużo energii, punkty świetlne oraz gniazda wtyczkowe. Zależnie od tego, jak wielu urządzeń elektrycznych będziemy używać, należy zaplanować moc przyłączeniową do naszego domu. Chcąc na niej oszczędzić całkiem szybko może się okazać, że instalacja jest niewydolna i konieczne będzie jej rozbudowanie. Lepiej zaoszczędzić sobie kucia ścian w celu dołączenia nowych obwodów. Wystarczy, że zsumujemy moc urządzeń, w jakie będziemy wyposażeni i w które planujemy się zaopatrzyć. Pomoże też dokładne zaplanowanie rozmieszczenia punktów świetlnych, tak aby nie przenosić lampy ściennej w inne miejsce, co związane będzie z wykonaniem bruzdy w suficie. To od naszych wymagań zależeć będzie ilość i rozmieszczenie gniazd wtyczkowych. Za duża ich ilość będzie niekorzystnie wpływać na estetykę ścian, nawet jeżeli dobrze dobierzemy obudowy gniazdek elektrycznych, które kolorystycznie będą pasować do wystroju wnętrza.

Kuchnia
Jeśli planujemy np. urządzenie modnej obecnie w rozwiązaniach aranżacyjnych wyspy, która będzie graniczyła z salonem, bardzo ważną rolę odgrywać będzie właściwe wyposażenie jej w energię elektryczną. Ze zrozumiałych względów przewód zasilający urządzenia na blacie musi być poprowadzony pod podłogą, a gniazdo elektryczne trzeba umiejscowić pod panelem lub deską podłogową. Urządzeniom takim, jak płyta indukcyjna, piekarnik czy zmywarka najlepiej zadedykować osobne obwody. Z kolei gniazda elektryczne dla lodówki, zamrażarki, okapu czy urządzeń kuchennych mogą zostać ukryte lub zasłonięte, co korzystnie wpłynie na estetykę całego pomieszczenia. W tym wypadku również możemy wybiec w przyszłość i ułatwić sobie ewentualne prace remontowe. Żeby nie rozkuwać ścian, wystarczy że przewody poprowadzimy w ścianach w odpowiednich peszlach, a więc w specjalnych rurkach instalacyjnych, w których w miarę potrzeb zmieszczą się kolejne kable. Tym sposobem dołączenie w przyszłości nowych urządzeń nie nastręczy nam żadnych problemów.

Łazienka
Dzięki temu, że mamy możliwość dokładnego rozplanowania i rozmieszczenia elementów instalacji elektrycznej w łazience, zapewnimy sobie nie tylko wysoką wygodę użytkowania poszczególnych urządzeń, ale i bezpieczeństwo. Z powodu warunków panujących w tym pomieszczeniu, gdzie wilgoć i krople wody na podłodze czy ścianach są na porządku dziennym, rozmieszczenie gniazd elektrycznych nie może być przypadkowe. W tym wypadku osobny obwód powinien zasilać takie urządzenia, jak przepływowy ogrzewacz wody. Najlepszą sytuacją będzie taka, kiedy dla urządzeń, jak pralka czy suszarka przeznaczymy zupełnie osobne pomieszczenie, gdzie urządzimy pralnię. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe wówczas rozmieszczenie gniazd elektrycznych dla poszczególnych sprzętów powinno uwzględnić strefy łazienki. Taki podział na strefy będzie uzależniony od ich kontaktu z wodą: w strefie zero, czyli najbliżej wanny, brodzika czy kabiny prysznicowej nie powinno się umiejscawiać żadnych gniazd elektrycznych, nawet tych bryzgoszczelnych. Ewentualne gniazdka powinny znajdować się jak najdalej od miejsc narażonych na zalanie przez wodę, inaczej możemy narazić się niebezpieczeństwo.