Agregat prądotwórczy – awaryjne źródło prądu

21 wrz 2022

Agregat prądotwórczy – awaryjne źródło prądu

Brak prądu w domu to w obecnych czasach naprawdę ogromny problem. Nie tylko oznacza to czasową utratę sprzętów stricte rozrywkowych, lecz przede wszystkim przestaje działać lodówka czy też ciężko będzie o zrobienie jedzenia. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej kupowane jest zasilanie awaryjne w postaci agregatów prądotwórczych. Czym są takie urządzenia i jak powinno się je kupować?

 

Czym jest agregat prądotwórczy?

 

Wiele osób deprecjonuje problem braku prądu w gospodarstwach domowych. Osoby te przyzwyczajone są do tego, że energia w gniazdku jest zawsze i nigdy jej nie zabraknie. Jak się jednak okazuje, zbyt często zdarzają się sytuacje, gdy prądu faktyczne nie ma. Dzieje się tak przykładowo po przejściu silnej burzy, awarii linii przesyłowej czy też po prostu w wyniku planowanego wyłączenia związanego z pracami konserwacyjnymi.

Bez względu jednak na powód brak prądu to zawsze ogromny problem. W takiej sytuacji polecane są zasilacze prądotwórcze, czyli popularne agregaty. Czym one są? Agregat prądotwórczy to po prostu urządzenie, które jest w stanie zupełnie samodzielnie generować prąd. Źródłem energii elektrycznej jest silnik spalinowy, który może zasilić dom w przypadku awarii lub też może być wykorzystywany jako stałe źródło zasilania w miejscach, do których linia energetyczna nie jest doprowadzona.

 

Najważniejsze cechy generatora prądotwórczego

 

Jak więc widać agregaty prądotwórcze to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które zawsze muszą mieć zapewniony dostęp do energii elektrycznej. Takimi osobami są przykładowo pracujący w domach w ramach pracy zdalnej czy też osoby ciężko chore, które energią elektryczną zasilają utrzymujące ich przy życiu maszyny.

Żeby jednak agregat prądotwórczy mógł poprawnie działać i realizować powierzone mu zadania, nie może on być przypadkowym urządzeniem. Konieczne jest w sklepie zwrócenie uwagi na poszczególne jego cechy. Czemu więc należy przyjrzeć się bliżej?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, od której należy zacząć wybieranie takiego urządzenia, jest określenie jego przeznaczenia. Zupełnie innymi cechami będzie się bowiem charakteryzował agregat, który będzie wykorzystywany do pracy ciągłej, czyli np. na budowach czy też w miejscach oddalonych od linii energetycznej, a inaczej ten, który służyć będzie tylko okazjonalnie w przypadku awarii stałego zasilania.

Kolejną niezwykle ważną informacją jest to, jakie napięcie ma dany agregat generować. Jeśli będzie to sprzęt typowo domowy, który będzie miał pracować jedynie w czasie awarii zasilania głównego, najlepiej wybrać model 230 V. W przypadku generatorów wykorzystywanych np. na budowach najlepszym modelem będzie 400 V.

Oczywiście krytycznie ważną sprawą jest także to, jaka będzie moc danego generatora. Im będzie ona większa, tym więcej urządzeń będzie można do niego podłączyć. Wiedzieć również trzeba, że jeśli pracować będą na nim urządzenia pobierające ogromną moc, czyli np. elektronarzędzia budowlane, to moc generatora będzie musiała być o wiele większa niż wersji domowej zasilającej jedynie podstawowe urządzenia