Jaka jest najlepsze spawarka do domu? Jaką wybrać?

30 lis 2021

Jaka jest najlepsze spawarka do domu? Jaką wybrać?

Aby móc spawać, potrzebne jest urządzenie spawalnicze. W warunkach domowych stosuje się głównie spawarki MIG i TIG. Pierwszy typ jest niedrogi i może być używany przez osoby bez wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie. Drugi typ spawarki wymaga jednak pewnej wprawy i precyzji podczas spawania. Działa ona na prąd zawierający argon - rzadki gaz, którego cena jest ok. 20 razy wyższa niż zwykłej benzyny czy tlenku acetylenu.

Jaka jest dobra spawarka do użytku domowego? - rodzaje spawarek dostępnych na rynku
 

Urządzenia spawalnicze są dostępne w szerokiej gamie stylów i rozmiarów. Urządzenia spawalnicze można podzielić na dwie kategorie: spawanie oksyacetylenowe i spawanie łukowe. Na rynku można znaleźć urządzenia spawalnicze różnych producentów. Urządzenia możemy rozróżnić na podstawie ich budowy elektronicznej, jeśli chcemy je zidentyfikować jako takie:

  • Transformatorowe - dzięki podobnej konstrukcji i prostej obsłudze, urządzenia te są powszechnie wybierane przez użytkowników domowych: są proste, odporne na uszkodzenia i niedrogie; są doskonałym wyborem dla osób, które używają takiego sprzętu rzadko, ale tylko do niewielkich zadań; większy pobór mocy prowadzi do szybszego wyczerpania produkcji.
  • Transformatory inwerterowe - przekształcają prąd zmienny na stały i z powrotem na zmienny o bardziej pożądanych właściwościach; pomocne i szybkie urządzenia zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów; są ekonomiczne, wymagają niewielkiej ilości energii elektrycznej i nie przegrzewają się podczas pracy; dzięki możliwości dostosowania ustawień do własnych preferencji są bardziej wydajne w działaniu. Technologia ta z dnia na dzień zyskuje na popularności i jest coraz częściej wybierana w stosunku do technologii transformatorowej.

Czy spawarka TIG jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie?
 

Spawarki GMA są najlepszym rozwiązaniem dla profesjonalistów i są często stosowane w przemyśle do wszelkiego rodzaju obróbki metali. Zazwyczaj nie jest konieczne stosowanie drutów spawalniczych, ponieważ stosowane są elektrody nietopliwe, co pozwala uzyskać gładkie, wysokiej jakości spoiny. Metoda ta wymaga jednak dużego doświadczenia i dokładności ze strony spawacza.

Spawarki TIG są używane nie tylko do zastosowań komercyjnych. Z pewnością możliwe jest użycie spawarki TIG w domu, ale może to być trudne, czasochłonne i nieprzyjemne, zwłaszcza dla nowicjuszy. Prawidłowe ustawienie spawarki TIG może być również wyzwaniem.

Spawarka do użytku domowego – podsumowanie 

Migomat jest doskonałym wyborem dla przeciętnych hobbystów, ponieważ jest tak prosty w obsłudze. Jest to wszechstronny półautomat spawalniczy, który poradzi sobie z niemal każdym, nawet najbardziej skomplikowanym zadaniem. Spoiny wykonane za pomocą tej spawarki są wysokiej jakości, a użyte materiały nie podnoszą kosztów eksploatacji.