Jakie błędy popełniamy w domowej instalacji elektrycznej?

10 lip 2018

Jakie błędy popełniamy w domowej instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna w domu będzie sprawna i bezpieczna tylko i wyłącznie wtedy, gdy właściwie ją wykonamy. Niestety bardzo często spotyka się w niej błędy, które znacznie obniżają jej funkcjonalność i efektywność. W artykule wyjaśnimy, jak unikać tych pomyłek.

Instalacja elektryczna to część sieci niskiego napięcia stanowiąca układ przewodów w budynku wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym, który swój początek ma na zaciskach wyjściowych wewnętrznej linii zasilającej w złączu, a koniec w gniazdkach wtyczkowych, wypustach oświetleniowych i zainstalowanych na stałe odbiornikach energii elektrycznej. Służy do dostarczania energii elektrycznej lub sygnałów elektrycznych do odbiorników.

Niewłaściwe poprowadzenie kabli w instalacji elektrycznej
Przy wykonywaniu domowej instalacji elektrycznej należy pamiętać, aby zawsze prowadzić kable w jednej płaszczyźnie, pionowej lub poziomej, w prostej linii. Możecie się zastanawiać nad tym, dlaczego jest to tak ważne. Otóż dzięki temu, podczas późniejszego remontu, będziemy doskonale wiedzieć, gdzie znajdują się kable i unikniemy ich przypadkowego przecięcia lub porażenia prądem. Warto widzieć, że z nieprawidłowo, a wiec ukośnie ułożonymi przewodami możemy spotkać się w starszych instalacjach elektrycznych, które często są wysoce awaryjne.

Brak odpowiedniego uziemienia domowej instalacji elektrycznej
Rola uziemienia instalacji polega zasadniczo na odprowadzaniu do gruntu niebezpiecznego napięcia, które może się pojawić na obudowach urządzeń RTV i AGD, co w konsekwencji chroni nas przed ewentualnym porażeniem prądem. Jest ono więc niezbędne dla zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa na co dzień. Dodatkowo, niektóre elementy i części rozdzielnic elektrycznych mogą nie działać prawidłowo w instalacji elektrycznej niewyposażonej w uziom. Chodzi o np. ograniczniki przepięć. Możemy wybierać spośród dwóch rodzajów uziemień: fundamentowe, a więc nic innego jak stalowy pręt lub płaskownik zamontowany w dolnej części ławy fundamentowej i połączony z prętami, które stanowią jego zbrojenie oraz otokowe, które polega na wbiciu pręta lub bednarki w wykopie umieszczony obok budynku.

Zbyt dużo gniazdek na jednym obwodzie
Zbyt wiele gniazdek elektrycznych podpiętych tylko do jednego obwodu może sprawić, że cała instalacja będzie miejscowo przeciążona. W efekcie może to spowodować przepalenie bezpieczników, a nawet samych podłączonych sprzętów. Biorąc pod uwagę fakt, że ilość odbiorników elektrycznych w naszych domach wciąż rośnie, warto już na wstępie zadbać o to, aby podzielić gniazdka na kilka obwodów, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

Instalacja elektryczna w domu i moc przyłączeniowa
Remontując starą kuchnie, sięgamy po coraz to nowsze urządzenia elektryczne, które musimy gdzieś podłączyć. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mogą one zwyczajnie nie pasować do mocy przyłączeniowej instalacji elektrycznej w domu i ją znacznie przeciążać. Dobrze zatem przemyśleć to jeszcze przed zamontowaniem nowych sprzętów i zmodernizować instalację, korzystając z okazji przeprowadzanego remontu. Warto też upewnić się, jak przystosować domową instalację elektryczną do stosowanych w kuchni urządzeń AGD.

Właściwy podział obwodów elektrycznych
Błędem, często występującym w starszych instalacjach elektrycznych, jest podłączenie obwodów oświetleniowych oraz zasilających do jednego zabezpieczenia w rozdzielnicy. Skutkuje to tym, że światło może przygasać w momencie, gdy podłączymy urządzenia pobierające zbyt dużo mocy. Podczas zwarcia następuje również wyłączenie nie tylko wszystkich urządzeń, lecz światła w domu. Warto więc zawczasu podzielić obwód na dwa mniejsze, przez co instalacja będzie mniej obciążona.