Przesyłanie danych na duże odległości nie wymaga wykorzystania dużej ilości energii, gdy bazuje na technologii Long Range Wide Area Network – LoRaWAN.
Komunikacja z urządzeniami na znacznych dystansach może bazować na wykorzystaniu różnych technologii komunikacyjnych. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się technologia LoRaWAN, która w skrócie określana jest także jako LoRa. Czym dokładnie jest LoRaWAN? Jak działa? Jakie ma zastosowanie?
LORAWAN (ang. Long Range Wide Area Network) albo LoRa (ang. Long Range) jest systemem komunikacyjnym wykorzystującym przesył bezprzewodowy o dalekim zasięgu oraz małej mocy. Służy do tworzenia połączeń pomiędzy urządzeniami wchodzącymi w skład internetu rzeczy.
Przesył LoRaWAN wykorzystuje sub-gigahercowe częstotliwości radiowe, które w przypadku Europy wynoszą 169 MHz, 433 MHz, 868 MHz. Są to pasma wolne od licencji, dlatego nie są one płatne.
Maksymalne odległości przesyłu w ramach sieci wynoszą około 10-15 km, ale obecnie rozwijane są również technologie, które pozwalają na prowadzenie komunikacji na jeszcze większych dystansach.
Technologia LoRaWAN wykorzystuje współpracujące ze sobą elementy, które pozwalają na uzyskanie sprawnego przesyłu informacji. Topologia sieci wykorzystuje motyw rozszerzonej gwiazdy, w której centralny element jest otoczony pośrednimi elementami. Elementy pośrednie następnie prowadzą do urządzeń końcowych. Za pomocą systemu można zarządzać nawet 15 tysiącami urządzeń na jedną bramkę.
Jednym z głównych elementów systemu jest moduł radiowy, który pozwala na prowadzenie komunikacji w ramach systemu. W użyciu znajduje się szeroka gama modułów, w tym urządzenia przeznaczone do eksploatacji w budynkach oraz na zewnątrz nich. Wyróżniają się one wysokim stopniem ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, co powoduje, że nie są podatne na negatywny wpływ warunków pogodowych.
Tym, co wyróżnia systemy Long Range Wide Area Network na tle innych technologii przesyłu danych, jest ich niski pobór energii. W efekcie moduły radiowe LoRaWAN nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, systematycznej wymiany baterii lub ładowania akumulatorów. Szacuje się, że mogą one funkcjonować nawet kilka lat.
Dodatkowo systemy te mogą wykorzystywać alternatywne źródła energii, w tym ekologiczne ogniwa słoneczne, co pozwala na zapewnienie stałego dopływu do prądu w tych miejscach, w których jest to utrudnione.
Ze względu na znaczne dystanse przesyłu danych moduł radiowy LoRaWAN może zatem znajdować się w dużej odległości, ale jednocześnie nie pobiera on dużej ilości energii. W efekcie możliwe jest tworzenie złożonych, rozproszonych infrastruktur, które umożliwiają bezpieczną, wydajną i stabilną transmisję danych.
Systemy LoRaWAN mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też sprawdzają się w różnych obszarach przemysłu, a także mogą tworzyć systemy typu inteligentny budynek – Smart Home oraz systemy Smart City.
Komponenty te znajdują zastosowanie w poniższych obszarach:
Warto jednocześnie zaznaczyć, że systemy LoRaWAN nie pozwalają na przesył danych w czasie rzeczywistym oraz przesył dużych plików. W efekcie nie sprawdzają się one tam, gdzie konieczne jest uzyskanie błyskawicznego dostępu do danych.
Aktualnie komunikacja LoRaWAN cieszy się rosnącym zainteresowaniem, dlatego dostępna jest ona u wielu dostawców. Wybór odpowiednich rozwiązań i ich właściwa konfiguracja mają w tym przypadku kluczowe znaczenie, dlatego wdrożenie technologii Long Range Wide Area Network warto powierzyć ekspertom w tej dziedzinie.
Dokładne informacje o komunikacji oraz modułach radiowych LoRaWAN można znaleźć już teraz na stronach producentów komponentów oraz ich dostawców.