Powody wybijania korków

12 lut 2021

Powody wybijania korków

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego wybija korki i czy ten problem może świadczyć o jakiejś awarii w naszej instalacji elektrycznej? Jeśli w całym domu lub w jednym z pomieszczeń dochodzi do nagłego zgaśnięcia wszystkich urządzeń elektrycznych i nie ma dostępu do prądu, to oznacza prawdopodobnie, że na liczniku zwyczajnie wybił bezpiecznik, który potocznie nazywamy korkiem. Jest to sygnał, że nastąpiło przeciążenie i możliwe przegrzanie sieci domowej lub że jakieś używane przez nas urządzenie jest uszkodzone.

W każdym domu czy mieszkaniu na liczniku zamontowane są bezpieczniki, znane potocznie pod nazwą korki lub stopki. W nowszych instalacjach są to wyłączniki nad-prądowe. Stanowią one podstawowe zabezpieczenia instalacyjne i zabezpieczają naszą domową sieć elektroenergetyczną przed zakłóceniami. Kiedy wybija korki oznacza to, że właśnie te bezpieczniki wyłączają się, a ich wyłączniki odpadają. Jest to zazwyczaj spowodowane zbyt wielkim i długim obciążeniem licznika, który musiał zużyć więcej mocy, niż ta, którą dana sieć domowa może znieść, biorąc pod uwagę infrastrukturę elektroenergetyczną w domu lub mieszkaniu. Wówczas należy sprawdzić skąd się bierze problem, ewentualnie odłączyć jedno lub kilka urządzeń z prądu, a dopiero potem podnieść wyłączniki, które opadły na liczniku, aby umożliwić ponownie dopływ prądu.

Za duża moc łączona
Wybijanie korków spowodowane jest zazwyczaj przeciążeniem sieci. Zdarza się to, gdy zbyt wiele urządzeń podłączonych jest do sieci naraz. Wówczas nasilanie wszystkich podłączonych odbiorników wykorzystuje za dużą moc łączoną. Ta wymagana moc przekracza poziom nominalny mocy, która jest do dyspozycji według umowy. Ten poziom nominalny jest wcześniej ustalony w umowie z OSD i odpowiada możliwościom infrastruktury danej sieci domowej. Najczęściej poziom mocy dyspozycyjnej wynosi 3,3 kW, a korki strzelają wtedy, gdy moc zużyta przekracza o ponad 10% moc umowną wpisaną na bezpieczniku. Oznacza to, że licznik jest w stanie dostarczyć do 3300 Wattów. Łączona moc wszystkich działających urządzeń w domu nie może więc przekroczyć tego wskazanego poziomu. Chcąc sprawdzić, czy zatrzymanie dopływu energii zostało faktycznie spowodowane przeciążeniem, można zobaczyć na liczniku, czy bezpiecznik faktycznie się wyłączył. Wystarczy podnieść wyłączniki, które opadły, aby wznowić dopływ prądu, jednak zanim to zrobimy, należy wyłączyć lub nawet odłączyć od prądu jakieś urządzenie elektryczne, aby zmniejszyć całkowitą moc wykorzystywaną przez sieć domową.

Inne powody wybijania korków
Problem może być też spowodowany przez jakieś uszkodzone urządzenie, które powoduje zwarcie na sieci. Jeżeli podejrzewamy, że jakieś urządzenie jest uszkodzone, trzeba odłączyć je od gniazdka a potem włączyć ponownie dopływ prądu podnosząc opadnięte stopki. Przerwa w dopływie prądu może również wiązać się z poważniejszymi komplikacjami sieci domowej, która może być poważnie uszkodzona. Jeśli wybijanie powtarza się kilka razy z rzędu, i jeśli mamy jakieś obawy dotyczące systemu elektrycznego dotyczącego jego wieku lub stanu technicznego, polecamy skontaktować się z fachowym elektrykiem. Lepiej nie podejmować się samodzielnej naprawy systemów elektrycznych, ponieważ może skończyć się to poważnym wypadkiem. Pamiętajmy, że napięcie w domowej sieci elektrycznej to 230 volt. Przerwa w dostawie prądu może być również spowodowana awarią na sieci dystrybucyjnej. Z tego powodu zalecamy zadzwonić do swojego rejonowego OSD. W sytuacji, gdy licznik często wysadza korki, może to oznaczać, że moc umowna, a więc moc ustalona z dostawcą energii w ramach umowy o dystrybucję lub umowy kompleksowej, nie jest dobrze dopasowana do Twoich potrzeb, biorąc pod uwagę urządzenia elektryczne w mieszkaniu bądź sposób korzystania z energii elektrycznej.