Projekty willi i rezydencji – wybierać gotowe czy projektować indywidualnie?

4 lis 2022

Projekty willi i rezydencji – wybierać gotowe czy projektować indywidualnie?

Rezydencje i wille to z definicji duże domy podnoszące standard życia. Mają być one nie tylko wygodne, ale i przestronne, nowoczesne, energooszczędne i często zaawansowane technologicznie. Ważny jest także ich zewnętrzny wygląd – samo określenie rezydencji przywodzi na myśl eleganckie wille należące do amerykańskich gwiazd show-biznesu. Odpowiedni projekt budowlany jest szalenie ważny. To on determinuje końcowy wygląd budynku. Jak go zdobyć? Istnieją dwie możliwości: wybór projektu gotowego lub indywidualne zamówienie w biurze projektowym.

 

Projekty gotowe – szeroki wybór i możliwość wprowadzenia zmian

Rezydencją określa się domy, których powierzchnia użytkowa przekracza przynajmniej 200 metrów kwadratowych. Przez sam rozmiar takiej inwestycji należy mieć na uwadze jej wysokie koszty. Wybór gotowego projektu z bazy pod adresem https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty umożliwia pewną oszczędność, ponieważ jest rozwiązaniem znacznie tańszym od projektu tworzonego na indywidualne zamówienie. Ważny jest także czas, w jakim projekt jest całkowicie gotowy, który w tym przypadku nie przedłuży przygotowań do budowy.

Czy wybór gotowego projektu oznacza konieczność rezygnacji z własnej wizji rezydencji? Niekoniecznie! Projektów jest tak wiele, że z pewnością znajdzie się wśród nich coś w odpowiednim stylu czy z właściwym układem pomieszczeń. Co ważne, na gotowe projekty można nanosić praktycznie dowolne zmiany, dopasowując go do własnych oczekiwań i potrzeb.

To bardzo ważne, żeby zdać sobie sprawę z tego, że gotowe projekty są, a często wręcz muszą być modyfikowane. Ważne są nie tylko wymagania inwestora, ale i charakterystyka posiadanej przez niego działki, do której należy dostosować projekt. Wprowadzenie zmian na tym etapie nie jest więc problemem – to całkowicie normalny krok podczas pracy nad projektem, którego nie można pominąć.

Gdzie szukać gotowych projektów? Najbardziej poleca się bazy firm zajmujących się kompleksową budową jak New-House. Dysponują oni szerokim wyborem projektów domów i rezydencji, a także wieloletnim doświadczeniem w ich realizacji. Mogą poprowadzić budowę willi od samego początku, czyli pierwszej konsultacji w sprawie projektu, aż do odbioru gotowego budynku. Więcej o ofercie firmy przeczytać można na stronie https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji.

Projekty indywidualne – szerokie możliwości niepowtarzalnych budynków

Indywidualnie przygotowywany projekt budowlany pozwala na stworzenie czegoś całkowicie niepowtarzalnego, w tym przypadku ekskluzywnej rezydencji, która będzie od podstaw dostosowana do potrzeb inwestora. Szerokie możliwości, jakie dają indywidualne projekty, są ważne szczególnie w przypadku tak dużych inwestycji, jak wille. Tu znaczenie ma nie tylko funkcjonalność, ale i reprezentatywny wygląd. Na specjalne życzenie biuro projektowe może opracować projekt nowoczesnego i nietypowego domu zakrawający na sztukę architektoniczną.

Projekty indywidualne bywają wybierane nie tylko ze względu na możliwości stworzenia pięknego budynku, ale i dopasowania go do nietypowej działki. Takiego wyboru mogą wymagać między innymi działki zlokalizowane na skarpach lub o nietypowych wymiarach, w które trudno wpisać gotowe projekty przygotowywane głównie pod teren w kształcie prostokąta.

Indywidualne projekty mają także swoje wady. Pierwszą są wysokie koszty, które mogą kilkukrotnie przekraczać ceny projektów gotowych. Drugą jest długi czas oczekiwania na projekt. Jego pełne opracowanie może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, dlatego należy uwzględnić to w planie rozpoczęcia budowy.