Z gniazdkami elektrycznymi jest zazwyczaj tak, że jest ich albo za mało, albo ulokowane są w złym miejscu. Zarówno budowa, jak również remont to idealna okazja, do tego, aby dobrze przemyśleć rozkład gniazdek elektrycznych w całym domu lub mieszkaniu.
Za duża ilość gniazdek elektrycznych podpiętych wyłącznie do jednego obwodu może sprawić, że cała instalacja będzie miejscowo przeciążona. Będzie to skutkować przepaleniem bezpieczników, a nawet samych podłączonych sprzętów. Z drugiej strony biorąc pod uwagę fakt, że ilość odbiorników elektrycznych w naszych domach wciąż rośnie, dokładnie zadbać o to, aby podzielić gniazdka na kilka obwodów, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Z kolei zbyt mała liczba gniazdek elektrycznych sprawi, że nas rosnący w sprzęty elektryczne dom będzie zwyczajnie niefunkcjonalny.
Unikaj przedłużaczy elektrycznych
Lampki, sprzęt audio-wideo oraz AGD, komputer, tablet, a przede wszystkim mnożąca się liczba różnego rodzaju ładowarek wymagają podłączenia do gniazdka. Nasza domowa codzienność pokazuje, że gniazdko elektryczne w jednym, czy w dwóch rogach pokoju, to zdecydowanie za mało, aby podłączyć do prądu wszystkie używane przez nas sprzęty i urządzenia. Najczęściej z takim problemem radzimy sobie przez przedłużacze. Niestety nie są one zbyt estetyczne, a schowane za meble bywają trudno dostępne, z kolei ukryte pod wykładziną mogą doprowadzić do przegrzania się instalacji, a nawet pożaru.
Schemat rozplanowania gniazdek
Budowa lub remont to idealna okazja, do tego, aby właściwie rozplanować rozkład gniazdek
w pomieszczeniach. Zrobimy kilku prostych krokach. Po pierwsze na planie swojego domu lub mieszkania musimy zaznaczyć miejsca, w których potrzebne będą gniazda do zasilania urządzeń domowych, takich jak sprzęt kuchenny, sprzęt RTV, odtwarzacze DVD, komputery, drukarki, suszarki do włosów, pralki, lampy, czy odkurzacze. Drugim krokiem będzie ocena tego, ile może być podpiętych urządzeń do każdego z tych miejsc, a następnie dodanie jednego lub dwóch gniazd. Krok trzeci to instalacja przynajmniej po jednym podwójnym gnieździe w narożnikach każdego pokoju. Krokiem czwartym będzie zaplanowanie gniazda do odkurzacza przy drzwiach, ale po przeciwnej stronie niż zawiasy drzwi. Następnie, jeśli w mieszkaniu są długie ściany, to warto na nich zainstalować dodatkowe gniazda w odstępach co 2-3 metry. W szóstym kroku zaplanujmy, gdzie ustawimy meble, ponieważ gniazdo ukryte za szafą nie będzie przydatne. Opcjonalnie warto zainwestować w kilka gniazd USB i zainstalować je w łatwo dostępnych miejscach. Możemy ich używać do ładowania telefonów, czy tabletów bez ładowarki.
Umieść gniazdka na odpowiedniej wysokości
Bywa, że nie wszystkie gniazda wtyczkowe muszą być umieszczone na tej samej wysokości. Na przykład w kuchni możemy zainstalować gniazdka około 10-15 cm nad powierzchnią blatu, z dala od zlewozmywaka i kranu. Z kolei gniazda przy drzwiach, zawsze po przeciwnej stronie niż zawiasy, najlepiej umieścić poniżej wyłączników oświetlenia. Przy biurku z komputerem zainstalujmy listwę z gniazdkami nieco powyżej blatu, przez co gniazda będą łatwo dostępne i w razie potrzeby będzie można dołożyć kolejne. W pokojach dziennych gniazdka umieszcza się najczęściej na wysokości od 15 do 20 cm ponad podłogą. Mając na uwadze przyszłe urządzenia dobrze umieścić gniazdka trochę wyżej, np. 40-50 cm ponad podłogą. Otóż w wiekiem domownikom nie będzie łatwo schylać się, a umieszczenie gniazd wyżej uczyni instalację bardziej przyjazną dla wszystkich użytkowników, zarówno starszych, jak i młodszych. Co więcej, planując rozmieszczenie oraz liczbę gniazdek w naszym domu czy mieszkaniu, warto skorzystać z listy kontrolnej.