Czy instalację elektryczną lepiej wymienić czy remontować?

3 lip 2018

Czy instalację elektryczną lepiej wymienić czy remontować?

Odpowiednio wykonana i poprawnie działająca instalacja elektryczna wpływa na poziom bezpieczeństwo jej użytkowania przez domowników. Ponadto oddala zagrożenie pożarem oraz zwyczajnie przedłuża trwałość urządzeń, które zasilane są energią elektryczną. Jeśli jednak przez ostatnie lata nie pilnowaliśmy i nie zwracaliśmy uwagi na jej rozbudowę czy modernizację, jej nadmierne przeciążenie może stać się przyczyną awarii, która skutkować będzie koniecznością wykonania generalnego remontu. Prace takie sprawią, że będziemy zmuszeni do całkowitej wymiany instalacji. Unikniemy tego rodzaju problemów, jeśli odpowiednio wcześniej dostosujemy instalację do swoich potrzeb i aktualnych wymogów budowlanych.

Dobrze wykonana i sprawna instalacja elektryczna uwzględnia nie tylko obecne potrzeby względem liczby obsługiwanych urządzeń, ale również rezerwuje miejsce dla tych, które będą wspomagały nasze codzienne działania w przyszłości. Żeby upewnić się, że instalacja jest sprawna wystarczy rzut oka na ścienne gniazda sieciowe. W sytuacji, gdy obsługują więcej niż jedno urządzenie, a codziennym widokiem jest rozgałęźnik w gniazdku lub wtyczka przedłużacza listwowego, przyczyniamy się do przeciążenia całej naszej instalacji. Budynki stawiane w ostatnich dekadach ubiegłego wieku zwyczajnie nie uwzględniały tak dużej liczby urządzeń elektrycznych, z których będziemy korzystać. Wówczas wystarczające będzie rozbudowanie istniejącej sieci przewodów elektrycznych. W innej sytuacji są niestety mieszkańcy budynków starszych oraz mieszkań w blokach i kamienicach, w których brak dbałości o stan infrastruktury technicznej jest częstą przyczyną jej zużycia, niewydolności i awaryjności.

Wiek naszej instalacji elektrycznej
Bardzo często popełnianym błędem jest użytkowanie dopiero co kupionego na rynku wtórnym mieszkania bez wymiany jego instalacji. Wydaje nam się, że odświeżenie wyglądu ścian i ułożenie nowej posadzki wystarczy. Niestety narażamy się na użytkowanie instalacji, które nie były modernizowane od czasu ich zbudowania, a jeśli nadmiernie obciążymy wysłużone kilkudziesięcioletnią pracą aluminiowe przewody, może dojść do ich przepalenia, awarii starego dwuobwodowego systemu, a w ostateczności pożaru. O tym, że instalacja jest stara i bezwzględnie wymaga wymiany na nową, świadczą: aluminiowe przewody tworzące sieć elektryczną, tablica rozdzielcza wyposażona w bezpieczniki topikowe oraz indywidualne uziemienia dla poszczególnych urządzeń.

Znalezienie właściwego fachowca
Dobrze funkcjonująca instalacja elektryczna wymaga nie tylko odpowiednio wcześniejszego zaprojektowania, ale również wykonania. W tym celu najlepiej znaleźć specjalistę – elektryka z uprawnieniami. W interesujący nas zakres prac wchodzi wykonywanie instalacji minimum 1 kV, sporządzanie pomiarów odbiorczych oraz składanie dokumentów w zakładzie energetycznym. Oprócz określenia stanu dotychczas działającej instalacji i zadbania o stronę formalno-prawną prac i jej wykonania, specjalista dobierze komponenty nowego systemu.

Ile obwodów elektrycznych jest potrzebnych w instalacji?
Przed wymianą instalacji lub przed jej zmodernizowaniem należy ustalić odpowiednią dla budynku lub mieszkania liczbę obwodów, które rozbudują domową sieć elektryczną. Trzeba mieć na uwadze nie tylko sprzęty, którymi otaczamy się obecnie, ale i te, które dopiero planujemy zakupić. Osobne obwody wymagane są dla urządzeń, które potrzebują do pracy dużej ilości energii. Chodzi o pralkę, grzejnik elektryczny akumulacyjny lub bojler. Już po wykonaniu prac dobrze oznaczyć przeznaczenie poszczególnych obwodów na wyłącznikach tak, aby szybko zlokalizować awarię jednego z pracujących urządzeń. Przyda się też fotograficzne zarchiwizowanie przebiegu poszczególnych obwodów w ścianach przed ich zakryciem warstwą tynku, aby móc właściwe rozmieścić na ścianach półki i inne wiszące meble.