Jak wykonać nowoczesną instalację elektryczną?

22 lut 2021

Jak wykonać nowoczesną instalację elektryczną?

Prąd w domu to dzisiaj niezbędny standard. Właśnie dlatego działanie instalacji elektrycznej jest bardzo ważne, szczególnie w razie braku prądu lub awarii. W ciągu ostatnich 20 lat domowe instalacje elektryczne zmieniły się diametralnie.
Jak bardzo uzależnieni jesteśmy od prądu najlepiej uświadamiamy sobie gdy go zabraknie w wyniku awarii sieci. Obecnie brak prądu w domach to brak światła, często i wody oraz ogrzewania. Kocioł może być wprawdzie na gaz czy węgiel, jednak nie zadziała bez sterownika, napędu podajnika paliwa, a wreszcie bez pompy obiegowej C.O. Bez elektrycznego zasilania nie podniesiemy też rolet okiennych oraz nie uruchomimy wentylacji mechanicznej. Nie chcemy zniechęcić do nowoczesnych urządzeń lecz uświadamiamy, że dobrze działająca, bezawaryjna i bezpieczna instalacja elektryczna jest nam po prostu niezbędna. Zęby taka była, instalacja musi odpowiadać współczesnym standardom.

Gniazd elektrycznych nigdy dość
Urządzeń elektrycznych w domach przybywa z dnia na dzień. Chodzi o te duże stacjonarne (zamrażarka, suszarka do bielizny, kuchnia mikrofalowa), jak i drobniejsze w rodzaju ekspresu do kawy, tostera czy blendera. Robiąc coś w kuchni przydało by się jeszcze jakieś wolne gniazdo z którego podładujemy np. telefon. To właśnie w kuchni najczęściej ujawnia się niedobór gniazd. Nie dotyczy to wyłącznie starych budynków. Również w tych nowych okazuje się, że trzeba korzystać z rozgałęziaczy i przedłużaczy. Jest to sygnał, że gniazd jest po prostu zbyt mało. Często winni są tu sami inwestorzy, którzy nie zdają sobie sprawy, że w nowym domu, często znacznie większym od dotychczasowego mieszkania, będzie potrzebnych więcej gniazd i punktów oświetleniowych niż dotąd. Co więcej, dysponując większą przestrzenią najpewniej kupimy więcej urządzeń, które przecież trzeba będzie odpowiednio zasilać. Bardzo często zawodowcy, projektanci i wykonawcy oferują instalacje w bardzo oszczędnościowym standardzie, jak te sprzed lat. U części z nich jest to zakorzenione przywiązanie do starych normatywów, przewidujących np. jedno gniazdo na 4-5 m2 powierzchni. Niestety dzisiaj to zdecydowanie zbyt mało.

Instalacje, których nie było
Układanie instalacji elektrycznej to najlepszy moment, aby pomyśleć o takich urządzeniach jak: domofon lub wideodomofom, alarm, telefon, okablowanie multimedialne (np. przewody antenowe, systemu muzycznego i kina domowego), domowa sieć komputerowa, automatyka (nawet systemy tzw. inteligentnych budynków). Uprzednio większości z tych elementów w ogóle w domach nie było. Część z nich pojawiała się w luksusowych rezydencjach. Obecnie sytuacja jest zupełnie inna. Domofon, alarm, sieć komputerowa (głównie jako wi-fi) to standard, a i rozmaita automatyka budynkowa jest dużo tańsza i łatwiej dostępna. Na etapie tworzenia instalacji elektrycznej dodanie jakiegokolwiek okablowania jest bardzo proste i tanie. Niestety później ukrycie przewodów będzie poważnym problemem. Chociaż wiele rzeczy można wykonać i w wykończonym domu, bazując na rozwiązaniach bezprzewodowych, ale niejednokrotnie są one bardziej zawodne i droższe.

Zasilanie awaryjne
Metodą na kłopoty z zanikiem zasilania z sieci jest użycie spalinowego generatora prądu, a do zasilania niektórych urządzeń także zestawu akumulatorów, które zapewniają ich pracę bez przerw. W niektórych regionach, gdzie często zdarzają się dłuższe awarie sieci, taki zestaw może być istnym wybawieniem. Warto zaznaczyć, że nie są to wcale drogie urządzenia, przynajmniej jeżeli nie potrzebujemy wysokiej mocy. Generator z założenia pracować ma wyłącznie w sytuacjach awaryjnych i nie musi zasilać wszystkich sprzętów w domu. Najważniejsze, aby zapewnił działanie ogrzewania, zestawu hydroforowego, lodówki oraz oświetlenia niektórych pomieszczeń. Najczęściej ma on znacznie mniejszą moc, niż wynikająca z normalnego zapotrzebowania. Generator umieszcza się w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Trzeba pamiętać przede wszystkim o bezpiecznym odprowadzeniu spalin oraz zabezpieczeniu zbiornika z paliwem tak, aby nie było możliwości przypadkowego uszkodzenia, z dala od źródeł ognia. Instalacja urządzenia jest już zadaniem dla fachowca.