Na jaką pompę głębinową należy się zdecydować?

13 sty 2022

Na jaką pompę głębinową należy się zdecydować?

Pompę dobiera się tak, aby wydajność nie przekraczała dopuszczalnej wydajności studni (podanej w badaniach geologicznych) i aby przy maksymalnym zagłębieniu studni w instalacji domowej wytworzyło się wystarczające ciśnienie. Prawidłowo dobrana pompa nie powinna być uruchamiana częściej niż 30 razy na godzinę.

 

Budowa pompy głębinowej

 

Podczas pracy, pompy głębinowe muszą być całkowicie zanurzone w wodzie. W związku z tym ich elementy są szczególnie podatne na korozję i muszą być wykonane z materiałów odpornych na korozję.

Korpus pompy to tuleja ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub żeliwa, w której znajdują się elementy pompy. Jeden na drugim znajdują się w niej inne elementy pompy. Silnik elektryczny przystosowany do pracy w wodzie na dnie. Producent ustala skład wody wewnętrznej silnika lub specjalnego płynu, który następnie jest wypełniany wewnątrz

Pompa jest umieszczona w zbiorniku, który znajduje się na górze silnika. W części ssawnej znajduje się sito wlotowe, które służy do zasysania wody. Nad wirnikami umieszczony jest układ wirników, które są kolejnymi fazami pracy pompy. W związku z tym, wielostopniowe pompy odśrodkowe znane są jako. Wirniki są zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego, ale mogą być również zbudowane z żeliwa lub stali nierdzewnej. Woda z pompy jest przez nią smarowana i nie wymaga żadnej konserwacji.

W większości pomp nad wirnikami zamontowany jest zawór zwrotny. Gdy pompa jest wyłączona, zapobiega to cofaniu się wody. Pompy są z reguły zakończone przyłączem gwintowanym.

 

Zabezpieczenie przed pracą bez wody

 

Jest to bardzo ważne, aby nie dopuścić do pracy pompy na sucho. Praca pompy w takich warunkach może spowodować znaczne uszkodzenie silnika i całej pompy. Aby zapobiec pracy na sucho, w studni instalowane są czujniki poziomu wody (sondy). Wysyłają one sygnały elektryczne do elektrycznego systemu zabezpieczającego, który wyłącza pompę, gdy poziom wody spadnie poniżej krytycznego poziomu niezbędnego do efektywnego działania.

Pompy głębinowe, które są przeznaczone do pracy w studni można podzielić na dwie kategorie: elektryczne i nieelektryczne. Pompy elektryczne zawierają silniki z wbudowanymi zabezpieczeniami, takimi jak ochrona przed zmianami napięcia w sieci lub pracą na sucho, podczas gdy pompy nieelektryczne nie wymagają czujników poziomu wody lub innych środków bezpieczeństwa w studni. Wiele firm dostarcza również sterowniki pracy pomp, które pomagają w skutecznym i bezpiecznym uruchomieniu pompy.

W przypadku domów jednorodzinnych do czerpania wody ze studni wierconej niezbędna jest pompa głębinowa. Oprócz obliczenia zapotrzebowania na wodę, przy doborze pompy niezbędne są informacje geologiczne o studni, w której pompa będzie umieszczona. Dane dotyczące dopuszczalnej wydajności ujęcia, głębokości statycznego zwierciadła wody, depresji, właściwości fizyko-chemicznych wody surowej oraz technologii uzdatniania powinny być zawarte w dokumentacji.