Przyczyny mrugającego światła w domu

16 lip 2018

Przyczyny mrugającego światła w domu

W sytuacji, gdy zauważymy w domu mrugające światła, może oznaczać to, że wystąpił problem z naszą instalacją elektryczną. Warto wiedzieć, co może być przyczyną mrugających żarówek, ponieważ może okazać się, że naprawę można przeprowadzić samodzielnie. W tekście opisujemy możliwe źródła i spróbujmy zlokalizować słabe ogniwo instalacji.

Instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym to dość skomplikowana sieć przewodów o różnych przekrojach i grubościach, które zgrabnie ukryte są w ścianach, w podłogach i sufitach. W tym pozornym nieładzie panuje jednak określony porządek. Przewody łączą się w grupy i wspólnie biegną do tablicy rozdzielczej, gdzie zabezpieczone są dokładnie bezpiecznikami. Każde zakończenie instalacji jest odpowiednio zabezpieczone. Kwestie bezpieczeństwa oraz wygody, praktyczności i uniwersalność instalacji elektrycznej muszą zostać spełnione, aby instalacja mogła właściwie działać. Zdarza się jednak, że cos bywa nie tak.

Możliwe przyczyny migającego oświetlenia
Za mrugające światło może odpowiadać słabe złącze na zasilaniu. W tej sytuacji musimy dokładnie przejrzeć instalację. W punkcie słabego styku może wydzielać się ciepło, co będzie skutkować opaloną izolacją bądź zardzewiałą śrubą. Złe podłączenie przewodu zerowego w skrzynce z bezpiecznikami to kolejna przyczyna mrugania lamp w pomieszczeniu. Wówczas należy sprawdzić, czy przewód jest podłączony stabilnie i czy nie nosi śladów przegrzania. W przypadku nieprawidłowego podłączenia przewodu fazowego postępowanie powinno być takie samo jak w przypadku skrzynki z bezpiecznikami. Jeśli w domu posiadamy dwa obwody główne, oddzielnie do oświetlenia i tzw. siły, sprawdźmy podłączenia przewodu również w puszcze łączeniowej za skrzynką z bezpiecznikami. Przepalone bądź niewłaściwe bezpieczniki oznaczają, że nie ma odpowiedniego docisku. Inną oznaką uszkodzenia bezpiecznika jest wytwarzane przez niego ciepło. Również założenie bezpieczników o złych parametrach może skutkować zakłóconą pracą całej instalacji. Dobrym rozwiązaniem może być wówczas wymiana bezpieczników lub ich podstawy. W przypadku bezpieczników topików może również pomóc wymiana samych wstawek kalibrowanych. Ważne, żeby pamiętać o tym, że może to zrobić jedynie uprawniony do tego elektryk. Jeśli mruganie jest skutkiem przeciążenie linii , może to powodować przepalenie lub wyłączanie bezpiecznika. Regularnie powtarzająca się sytuacja może wymuszać konieczność albo wymiany całej instalacji, albo wymianę przyłącza energii do budynku. Jeśli powodem problemów ze światłem jest falujące napięcie na zasileniu, możemy to sprawdzić za pomocą miernika cyfrowego lub analogowego. Jeśli niestabilne napięcie wychodzi z licznika, trzeba powiadomić dostawcę energii i poprosić go o usunięcie usterki. Przebicie na dalszym odcinku instalacji, a więc zwarcie na przewodach w dalszych odcinkach instalacji też może spowodować spadek napięcia. W tym wypadku należy odnowić izolację lub wymienić odcinek przewodu lub styku.

Mruganie instalacji w bloku
Jeśli problem ze światłe pojawia się w mieszkaniu w bloku, przyczyny mogą być oczywiście tożsame z wcześniej opisanymi. Warto zainteresować się, czy u sąsiadów pojawia się podobny kłopot. Może okazać się, że któryś z lokatorów używa urządzeń, które nie mają ogólnego przeznaczenia dla budownictwa mieszkaniowego. Chodzi o to, że sprzęty o dużej mocy mogą powodować przerwy w płynności przepływającego prądu. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie usterki ustalić, a tym bardziej wyeliminować samodzielnie, wezwijmy fachowca. Specjalista elektryk z uprawnieniami nie tylko zrobi to w profesjonalny sposób, ale również sprawdzi bezpieczeństwo całej naszej instalacji. Należy przy tym pamiętać, że zakłócona praca instalacji elektrycznej może grozić poważnymi konsekwencjami, nie tylko wysokimi kosztami naprawy, ale nawet pożarem budynku.